Pajzsmirigy túlműködés kezelésében számos gyógynövény lehet segítségünkre, mint a galagonya, indás ínfű, gyöngyajak és a citromfű. Az ételek közül a zab, amely gazdag kálcium, magnézium forrás segíthet a pajzsmirigy túlműködés kezelésében. Ezen kívül a rendszeres mozgás és a megfelelő alvási szokások kialakítása fontos a pajzsmirigy túlműködés gyógyításában.
A pajzsmirigy rendkívül fontos szerepet tölt be az endokrin rendszer működésében, a pajzsmirigy hormonok az energiaellátásban, a növekedésben és az anyagcserében is. Azonban pajzsmirigy túlműködés során a pajzsmirigy túl sok hormont termel.
Nézzünk is pár természetes megoldást a pajzsmirigy egészségének kialakításában.
Indás ínfű
Az indás ínfüvet a hagyományos gyógyászatban, mint pajzsmirigy-gátló alkalmazzák. Csökkentheti a tiroxin (T4) hormon termelődését és lassíthatja a T4 – T3 hormonná történő konverziót. A pajzsmirigy hormonok csökkenését azáltal éri el, hogy a TSH ellenes antitesteket mérsékli Graves kórban. Egy vizsgálat során, melyet pajzsmirigy túlműködéses betegeken végeztek az indás ínfű csökkentette a betegséggel együtt járó tüneteket, mint a nyugtalanság, fejfájás vagy a szapora szívverés.
Zab
A zab értékes a pajzsmirigy túlműködés okozta tünetek, a gyengeség és kimerültség ellensúlyozásában, melyet a túlzott hormonszekréció okoz. A túlzott mértékben termelődő pajzsmirigyhormonok növelik az anyagcsere gyorsaságát és a szimpatikus idegrendszer aktivitása is fokozódik. Ez fokozott stresszt és fáradtságot eredményez. A zabot a tradicionális gyógyászatban tonizálóként is alkalmazzák, remek idegerősítő hatása az idegrendszeri kimerültséggel szemben mutatkozhat meg.
Kerülendő ételek
Egyes ételek, melyek szerves részét képezik étrendünknek, érdemes a pajzsmirigy túlműködésben érintetteknek kerülni. Ezek főképp a stimulánsok, mint kávé, alkohol és olyan ételek, mint a szója, kukorica és glutén tartalmú termékek, melyek tovább súlyosbíthatják az érintettek tüneteit. Ezzel szemben a friss gyümölcsök, tengeri zöldségek és nyers zöldségek étrendben illesztése célszerű.
Citromfű
A citromfűnek TSH szabályozó hatása is ismert, megakadályozza, hogy a TSH túlzott működését. Így csökkenti a pajzsmirigy hormonok túlzott kiválasztását. A citromfűnek a méregtelenítő hatása is ismert, ezen kívül erősíti az immunrendszert, így támogatja a pajzsmirigy túlműködését.
Gyöngyajak
A gyöngyajak szintén csökkenti a pajzsmirigy aktivitását, ezért pajzsmirigy túlműködés esetén remek gyógyír. Természetes béta blokkoló hatású, így csökkentheti a szívhez kapcsolódó negatív tünetek megjelenését, mint a heves szívdobogást és az emelkedett pulzusszámot. Természetesen a béta blokkolók nem helyettesíthetők, de a gyöngyajak hatékony és természetes megoldás lehet a pajzsmirigy túlműködés okozta tünetek mérséklésében.
Galagonya
A galagonya a szív és érrendszert támogatója hatásáról ismert, használata a régi időkre nyúlik vissza. A hagyományos és a modern orvoslás is elismeri a keringésre kifejtett pozitív hatásán túl, a gyulladáscsökkentő, antioxidáns és energetizáló hatását.
Kálcium és D-vitamin
A pajzsmirigy túlműködés negatív hatással van a csontok egészségére, mert könnyen vezethet a csontok elvékonyodásához. Ezért is különösen fontos, hogy megfelelő mennyiségű D-vitaminhoz és kálciumhoz jusson a szervezet, hogy a csontritkulást megakadályozzuk. (Természetesen nem árt a többi zsírban oldódó vitamin pótlására is hangsúlyt helyezni. ford. megj.)
Magnézium és cink
A magnézium rendkívül fontos szerepet tölt be a pajzsmirigy egészségében: segíti a jód anyagcserét. Egy tanulmány arra is felhívja a figyelmet, hogy a pajzsmirigy túlműködésben érintett személyek tapasztalhatnak alacsony kálcium és magnézium szintet is. Magnéziumban gazdag ételek étrendbe illesztése ezért különösen fontos, mint a zöld leves zöldségek, magvak és diófélék.
Hozzáadott cukor és feldolgozott ételek csökkentése
A cukor kerülése pajzsmirigy túlműködés esetén is javallt.
A túlzott cukor és feldolgozott étel fogyasztás káros a szervezetre, a hasnyálmirigy és a mellékvesék többlet terhelését jelentheti. A mellékvesék gyengülése az immunrendszer gyengülését is eredményezi, amely az autoimmun folyamatok kialakulásának kedvezhet.
Alváshigiéné
Alváshiány a mellékveséket gyengítheti, így a pajzsmirigy túlműködésre is negatív hatást gyakorol. Az elegendő alvás nyugodt idegrendszert és jó állóképességet eredményez.
Stresszcsökkentés
A krónikus stressz a pajzsmirigy túlműködésének elterjedését eredményezheti. Természetesen nem az a cél, hogy minden stresszt száműzzünk életünkből, hanem hatékonyan tudjuk kezelni a felmerülő nehézségeket.
A nyugodt idegrendszer és test, tökéletes fegyver a pajzsmirigy túlműködés mérséklésében.
Rendszeres mozgás
A rendszeres mozgás támogatja a vérkeringést, így a szív és érrendszer egészségének megőrzését is.
Környezeti toxinok csökkentése
Egyes környezeti toxinoknak negatív hatása vannak a pajzsmirigy működésére. A környezeti mérgek kizárása lehetetlen, de a tisztítószerek tudatos megválasztásával jelentősen csökkenthető a szervezet terhelése.
Amennyiben érint a Graves kór érdemes kipróbálni a következő praktikákat:
- Alkalmazz hűsítő borogatást a szemen.
- Viselj napszemüveget, hogy védd szemeid az UV sugárzás ártalmaitól.
- Pihenés során legyen alátámasztva a fej, hogy elkerüljük a folyadék fejben történő felgyűlését.
Forrás: https://www.organicfacts.net
Reklám
Figyelmedbe ajánlom az alábbi termékeket:
A fordítások külföldi honlapokon megjelent szakmai, tudományos cikkek fordításai.