A Hashimoto egy olyan autoimmun betegség, amely a pajzsmirigyet támadja és a hipotireózis, azaz a pajzsmirigy-alulműködés leggyakoribb oka. Többségében a nőket érintő probléma. A hipotireózis alapvetően gyógyszeresen kezelhető viszont, ha nincsen kontrollálva, akkor megnehezítheti a teherbeesést vagy problémákat okozhat a várandósság során. A betegség tünetei közé tartozik a kimerültség, a testtömeg-növekedés, a depresszió és az ízületi fájdalom.
Kinél alakulhat ki Hashimoto-betegség?
A nőknél gyakrabban alakul ki ez az állapot. Megjelenhet tinédzser vagy fiatal felnőttkorban is, de általában 30 és 50 éves kor között a legjellemzőbb. A Hashimoto-betegség családon belüli öröklődése is gyakran előfordul.
A betegség kialakulásának rizikóját növeli, ha:
- Valaki másféle autoimmun betegségben is szenved, mint például a reumás ízületi gyulladás, 1-es típusú cukorbetegség, gluténérzékenység, B12-vitaminhiányos vérszegénység vagy lupusz (SLE).
- Valamelyik családtagja érintett a betegséggel.
- Nemrég született gyermeke. Néhány nőnél szülés után alakul ki pajzsmirigyprobléma, amit posztpartum (szülés utáni) pajzsmirigygyulladásnak neveznek. A pajzsmirigyműködés általában rendeződik 12-18 hónappal a tünetek megjelenése után. Abban az esteben, ha valakinél előfordult már posztpartum pajzsmirigygyulladás, akkor nagyobb az esélye, hogy később krónikus hipotireózis alakul ki nála.
Melyek a Hashimoto-betegség tünetei?
Elképzelhető, hogy a betegség semmilyen tünete sem jelentkezik évekig. Általában a megnagyobbodott pajzsmirigy, másnéven golyva az első jel. Ettől duzzadtnak tűnhet a nyak elülső oldala. Ez érződhet a torokban és megnehezítheti a nyelést is. A legtöbb ember azonban nem észlel tüneteket és a golyva is ritkán okoz fájdalmat.
Milyen hatása van a Hashimoto-betegségnek a női egészségre?
A legtöbb probléma akkor jelentkezik, ha a Hashimoto-betegség talaján hipotireózis alakul ki, ami a következő állapotokat okozhatja:
- Menstruációs zavarok. A pajzsmirigyhormon alacsony szintje szabálytalan menstruációs ciklust vagy intenzívebb menstruációs vérzést okozhat.
- Nehézségek a teherbeeséssel. A Hashimoto-betegségben szenvedő nőknél előforduló szabálytalan menstruációs ciklus megnehezítheti a teherbeesést. Kutatások szerint a hipotireózisban szenvedő nők közel felénél problémás a fogantatás.
- Terhesség során jelentkező problémák. A rosszul vagy egyáltalán nem kezelt Hashimoto-betegség vetéléshez, születési rendellenességekhez vagy más problémákhoz vezethet.
- Terhesség után jelentkező problémák. Néhány nőnél a szülés utáni első évben alakul ki pajzsmirigyprobléma. Ezt posztpartum pajzsmirigygyulladásnak nevezik, ami gyakran a túlműködő pajzsmirigy által okozott enyhe tünetekkel kezdődik és 2-4 hónapig tart. Ezután a legtöbb esetben a pajzsmirigy-alulműködás tünetei alakulnak ki, amelyek egy évig is eltarthatnak és kezelést igényelnek. Végül az esetek többségében a pajzsmirigyműködés normalizálódik a gyógyulási folyamat során.
Hogy diagnosztizálják a Hashimoto-betegséget?
Ha valaki hipotireózis tüneteivel fordul segítségért, akkor az orvos vagy ápoló megvizsgálja és néhány laboratóriumi tesztet rendel el. Ezek a következők:
- Pajzsmirigyfunkció-vizsgálat. Ez a vérvizsgálat megmutatja, hogy elegendő TSH (pajzsmirigy-stimuláló hormon) és pajzsmirigyhormon van-e a szervezetben. A TSH magas szintje pajzsmirigy-alulműködést jelez. Amikor a pajzsmirigyműködés romlani kezd, akkor az agyalapi mirigy több TSH-t termel, hogy stimulálja a pajzsmirigyet, hogy az több hormont termeljen. Amikor a károsodott pajzsmirigy nem képes többé normálisan ellátni a funkcióját, akkor a pajzsmirigyhormon szintje leesik.
* Dr. Bérczy Judit megjegyzés: magas TSH esetén fontos az Ft3, Ft4 hormonszintek meghatározása
- Antitestvizsgálat. Ebből a vizsgálatból kiderül, hogy vannak-e a szervezetben olyan antitestek, amelyek Hashimoto-betegségre utalnak. Az antitestek jelenléte önmagában nem okoz hipotireózist.
Hogyan kezelhető a Hashimoto-betegség?
A betegség a levotiroxin napi rendszerességű szedésével kezelhető. Ez a hatóanyag ugyanaz a hormon, mint amit a pajzsmirigy is termel. Valószínű, hogy egy életen át alkalmazni kell ezt a terápiát.
Néhány alkalommal valószínűleg fel kell keresni a kezelő orvost, hogy TSH hormon szintjét ellenőrizze. A pajzsmirigyhormon nagyon lassan fejti ki a hatását a szervezetben, akár több hónap is eltelhet a gyógyszer megkezdésétől számítva, mire elmúlnak a tünetek. Amint a hormonszint normalizálódik, akkor már kevesebbszer kell kontrollra menni.
Ugyanaz a gyógyszeradag-mennyiség általában évekig megfelelő. Emellett azonban néha változhat a TSH hormonszint, különösen terhesség során, szívbetegség esetén vagy menopauza kezelésére alkalmazott terápia mellett. Ezekben az esetben a kezelő orvosnak változtatnia kell a gyógyszeradagon.
* Dr. Bérczy Judit megjegyzés: az endokrinológus dönthet egyénre szabott trijódtironin (T3), illetve kombinált T4/T3 gyógyszeres kezelésről. A komplex terápia részeként: szelén, cink, réz, vas, illetve D-és A- vitamin pótlására is sor kerül. Az életmódváltoztatás kiegészíti és segíti a terápia hatékonyságát sőt, egyes esetben a gyógyszeres terápia akár el is hagyható.
Forrás: https://www.womenshealth.gov/
Reklám
Figyelmedbe ajánlom az alábbi termékeket:
Orvoslásom holisztikus szemléletű. Gyógyításomban nagy hangsúlyt fektetek a táplálkozás, mozgás, megfelelő életritmus gyógyító hatására. Az életmódban kialakított egészségmegőrző lépések hosszútávú jólétünket szolgálják. Ennek a folyamatnak a támogatásában, új szokások kialakításában nyújtok segítséget a hozzám forduló pácienseknek.