Mindig álmos vagy és semmihez sincs kedved? Alig eszel, mégis lassan, de biztosan szaladnak fel a kilók? Hullik a hajad és reggel a tükörben egyre nagyobbnak tűnnek a szemed körüli duzzanatok? Sokan egyszerűen megszokják és az öregedés természetes velejáróinak tekintik ezeket a tüneteket. Pedig lehet, hogy egyszerűen csak a pajzsmirigyed nem működik elég hatékonyan!
Mire jó a pajzsmirigy?
A nyak elülső részén elhelyezkedő pajzsmirigy által termelt hormon szabályozza a szervezet anyagcsere sebességét, az energiafelhasználást. Befolyásolja többek között
- a szívritmust,
- a hőháztartás egyensúlyát,
- az emésztést,
- a kalória felhasználást,
- a növekedést
- és a termékenységet is.
Hiányában a szervezet működése lelassul, fáradtnak, kedvetlennek érezzük magunkat és különböző fizikai tünetek is jelentkeznek, mintha hirtelen megöregedne az ember. A pajzsmirigy túlműködése éppen ellenkező hatást vált ki: a szervezet működés felgyorsul. Ennek tipikus jelei közé tartozik a szapora szívverés, az izzadás és az indokolatlan fogyás is. Mintha egész nap egy futópadon futva végeznénk a megszokott tevékenységeket.
A pajzsmirigy alulműködés okai
Pajzsmirigy alulműködés esetén a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont. Ennek számos oka lehet:
- Hashimoto betegség
- pajzsmirigy gyulladás
- jódhiány
- pajzsmirigy-serkentő hormon elégtelen termelése
- szülés utáni átmeneti hormonműködési zavar
A Hashimoto kór a pajzsmirigy autoimmun eredetű gyulladásos betegsége. A pajzsmirigy alulműködés leggyakoribb okát jelentő Hashimoto gyulladás jellemzően idősebb korban és inkább nőknél jelentkezik. A Hashimoto gyógyulása spontán általában nem következik be, de a betegség gyógyszeres kezeléssel, szükség esetén életmód váltással jól karban tartható. Az érintettek legnagyobb része idővel élethosszig tartó hormonpótlásra szorul.
A pajzsmirigy megfelelő működéséhez fontos, hogy elegendő mennyiségű jód álljon rendelkezésére a szervezetben. A jódhiány a tengertől távoli országokra jellemző, mivel ezeken a helyeken a termőtalaj nem tartalmaz elegendő mennyiséget ebből a fontos ásványi anyagból. A jódozott konyhasó általános fogyasztása jó megoldást jelent erre a problémára.
A szülést követő hormonális változások is előidézhetnek pajzsmirigy működési zavarokat. Ilyenkor a pajzsmirigy hormon pótlására is szükség lehet, de az esetek legnagyobb részében a hormonszintek rendeződése után a pajzsmirigy betegség is meggyógyul.
A pajzsmirigy átmeneti gyulladásos megbetegedése gyakran túlműködéssel kezdődik, majd egy idő után a pajzsmirigy alulműködés tünetei jelentkeznek. A pajzsmirigy gyulladása szintén a gyógyítható betegségek közé tartozik.
A pajzsmirigy alulműködés lelki okai közé tartozik a napjainkra különösen jellemző szorongás, a célkitűzések, vágyak és feladatok sokasága miatt kialakuló állandó stressz is. A folyamatos feszültség hatással van a szervezet egészére, többek között a hormonháztartás egyensúlyára is.
A pajzsmirigy alulműködés tünetei
A nem megfelelően működő pajzsmirigy tünetei összességében olyan hatást keltenek, mintha a mindennapok megéléséhez nem lenne se kedvünk, se elég energiánk. A szervezet működése lelassul, az érintettek állandó fáradtságról, kedvetlenségről panaszkodnak. A panaszok nem egyszerre jelentkeznek, hanem lassacskán alakulnak ki, így nem is olyan könnyű észrevenni őket. Sokan egyszerűen az öregedés velejárójának tekintik az állandósuló rosszkedvet, az egyre gyarapodó kilókat, a fásultságot, a növekvő koleszterinszintet vagy a hajhullást. Melyek azok a tünetek, amelyek felvetik a pajzsmirigy vizsgálat szükségességét?
- depressziós hangulat, kedvetlenség
- állandó fáradtságérzés, gyakori álmosság
- alacsony pulzus
- fázékonyság, hideg végtagok
- hajhullás, töredezett, száraz haj
- bőrszárazság
- székrekedés
- indokolatlan testsúly gyarapodás
- memóriazavarok, koncentrációs képességek csökkenése
- meddőség, vetélések
- rekedtség
- libidó csökkenése
A pajzsmirigy alulműködés tünetei az arcon is jellegzetes elváltozások lehetnek:
- a szem környéke és az arc megduzzadhat,
- az arckifejezés élénksége elvész,
- a szemhéjak is megereszkedhetnek,
- a bőr és a haj száraz tapintásúvá válik,
- gyakran nemcsak a haj, hanem a szemöldök is hullani kezd és elvékonyodik.
A pajzsmirigy vizsgálat menete
A pajzsmirigy betegség diagnózisának meghatározása egyszerű vérvizsgálattal, illetve a nyakon elhelyezkedő pajzsmirigy tapintásos és ultrahangos vizsgálatával történik. Első körben általában a pajzsmirigy serkentő hormon, a TSH szintjét nézik meg a vérben. Ha a TSH magas, azaz nagyobb mennyiségben van jelen a vérben a pajzsmirigy működését serkentő hormon, akkor felmerül a pajzsmirigy alulműködés gyanúja. Vannak azonban olyan esetek is, amikor a TSH magas vagy alacsony szintje a vérben nem mutatja pontosan a pajzsmirigy hormontermelő képességét.
A pajzsmirigy működésének vizsgálatához nem elegendő a TSH szint mérése. A T4 és a T3 pajzsmirigy hormonok mennyiségének megállapítása elengedhetetlen. Ezek meghatározása szintén egyszerű vérvétellel történik.
A pajzsmirigy betegség jellegzetes tünete a nyak elülső részén elhelyezkedő pajzsmirigy megnagyobbodása, amit strumának, vagy népiesen golyvának is neveznek. A pajzsmirigy állományát különböző képalkotó vizsgálatokkal, első körben általában ultrahanggal térképezik fel.
A pajzsmirigy alulműködés gyógyszeres kezelése
A szükségesnél kevesebb hormont termelő pajzsmirigy gyógyszer segítségével képes csak ellátni feladatát. Ez azt jelenti, hogy pajzsmirigy alulműködés esetén a hiányzó hormonmennyiséget pótolni kell. A pajzsmirigy alulműködés leggyakoribban formája a Hashimoto kór, ebben az esetben is szükséges a hormonpótlás.
A terhesség után kialakuló pajzsmirigy alulműködés gyógyszeres kezelésére azonban sokszor csak egy átmeneti időszakban van szükség. A hormonműködés helyreállását követően a pajzsmirigy működési zavara általában természetes módon rendeződik és a gyógyszer ekkor elhagyható.
A tiroxin hormont tartalmazó pajzsmirigy gyógyszer szedése során a hormonszintek rendszeres ellenőrzésére van szükség, mert a túl magas hormonszint a pajzsmirigy túlműködés tüneteit idézheti elő a betegeknél.
A legfontosabb pajzsmirigy vitaminok és ásványi anyagok: szelén, jód és D-vitamin
A pajzsmirigy alulműködés gyógyszer segítségével kezelhető, de mint minden betegség gyógyítása során, fontosak az életmódbeli változtatások is. A pajzsmirigy diéta fontos része a megfelelő mennyiségű jód fogyasztása. Mivel a jód a termőtalajból kerül az élelmiszerekbe, azokban az országokban, ahol a talaj jódtartalma alacsony, a táplálékok nem tartalmaznak ebből a fontos ásványi anyagból megfelelő mennyiséget. Magyarország is a jódban szegény talajjal rendelkező országok közé tartozik. A jód pótlásához javasolt a boltokban kapható jódozott konyhasó használata a mindennapi főzés során. A természetes tápanyagokkal a szervezetbe kerülő jód a pajzsmirigy számára sokkal egészségesebb és jobban hasznosítható. A tengeri moszat és alga, illetve a tengeri halak, polipok, rákok, kagylók húsa gazdag jódforrás.
A szelén pajzsmirigy működésben játszott szerepéről általában kevesebb szó esik, pedig a jód mellett ez a másik fontos ásványi anyag, amelynek hiánya szerepet játszik a pajzsmirigy alulműködésben.
Melyik a legjobb szelén tabletta? Általában az ásványi anyagok a szervezet számára legjobban szerves formában hasznosíthatók. Amennyiben a pajzsmirigy alulműködés étrendi változtatásokat is igényel, érdemes szelénben gazdag élelmiszereket is beválogatni a rendszeresen fogyasztott táplálékok közé. Melyek ezek? A hazai mindennapi élelmiszerek közül a szelén a húsokban, a teljes kiőrlésű gabonákban, illetve a babfélékben, káposztában, brokkoliban, spárgában található meg nagyobb mennyiségben. A tengeri halak, rákok, kagylók a jód mellett számottevő mennyiségű szelént is tartalmaznak. A gyümölcsök közül a banán és a citrusfélék is egészséges szelénforrást jelentenek.
A pajzsmirigy alulműködés leggyakoribb okát jelentő Hashimoto betegség esetén a jód tartalmú étrend-kiegészítők fogyasztása nem javasolt, mivel a jódbevitel tovább ronthatja a tüneteket. Az autoimmun kórképek kialakulása ugyanakkor gyakran alacsony D-vitamin szinttel párosul. Mivel a Hashimoto kór is az autoimmun eredetű megbetegedések sorába tartozik, kezelése során fontos a D-vitamin pótlása is.
Forrás:
https://benu.hu/
https://www.endokrinkozpont.hu/
https://www.endokrinkozpont.hu/
Reklám
Figyelmedbe ajánlom az alábbi termékeket:
A fordítások külföldi honlapokon megjelent szakmai, tudományos cikkek fordításai.