Pajzsmirigy problémák esetén, diagnózis felállítását és a szükséges gyógyszeres kezelést követően, az életmódot érintő néhány apró változtatással együtt, jelentősen csökkenthetjük a panaszokat. Pajzsmirigy alulműködés étrend változtatással remekül karbantartható és javítható.
Mit tegyünk? Mit együnk és ne együnk? Mire figyeljünk?- kérdései joggal sorakoznak. A helyes válaszok megadása és annak alkalmazása a mindennapokban sokat segíthet a pajzsmirigy állapotának javításában.
Brazil dió és a pajzsmirigy hormonok
A pajzsmirigy elváltozások népbetegségnek számítanak. Különösen nők körében jelentkezik gyakran a pajzsmirigy-megbetegedése és a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése. A gyulladás megelőzésében és kezelésében egyaránt fontos szerepet játszik a megfelelő ásványi anyagok pótlása.
A szelén nagy jelentőséggel bír! ! Pajzsmirigy alulműködés étrend feltétlenül tartalmazza. Amellett, hogy kiváló antioxidáns hatású ásványi anyag, nagy jelentősége van a pajzsmirigy hormonok képzésben, aktív T3 hormon előállításában. Pozitív hatásait napi 100-200 mikrogramm szelén pótlással biztosíthatjuk, mely mindössze akár napi rendszerességgel fogyasztott két-három brazil dió fogyasztásával is segíthetjük Tudatosítanunk, kell, hogy hazánk is azon a földrajzi területek közé tartozik, ahol bizonyított a termőföld szelén hiánya. Így nagyon könnyen hiányt szenvedhetünk ebből a fontos ásványi anyagból. Amennyiben nem brazildió pótlással szeretnénk feltölteni szelénkészleteinket, számos étrend-kiegészítő készítmény is hatékony segítséget tud nyújtani.
A szelén ellátottságunkat vérvétellel ellenőrizhetjük.
Óvakodjunk a hormonmodulánsoktól. Dobjuk ki a régi teflon edényeket!
A Scotland’s Sterling University kutatói szerint a sérült, karcos teflon bevonatú edények rendszeres használata megduplázza a pajzsmirigybetegségek kialakulásának kockázatát. Az elhasználódott konyhai eszközökből ugyanis két veszélyes vegyi anyag, a perfluoroktán szulfonát (PFOS) és a perfluoroktánsav (PFOA) jut a szervezetbe, ezek úgynevezett hormonmodulánsok, melyek a pajzsmirigy hormonok szövetekbe való beépülését gátolják. Megelőzés céljából bánjunk óvatosan a teflon bevonatú edényekkel, de amint sérülést látunk rajtuk, egészségünk érdekében ne habozzunk megválni tőlük!
A palack alját nézzük!
A BPA( biszfenol-A), amely szintén egy pajzsmirigy károsító hormonmoduláns. A BPA kioldódását elősegíti a magas hőmérséklet, az erősen savanyú vagy lúgos pH és a hosszú ideig tartó tárolás. A polikarbonátból készült edényekbe és üvegekbe emiatt nem javasolt forró ételt vagy italt beletölteni. Az új eredmények alapján pedig már az is javasolható, hogy mossunk kezet a vásárlások után.
A biszfenol-A eddigi egyik fő forrásainak azokat a műanyag palackokat tekintették, amelyek polikarbonátból készültek – arról, hogy van-e egy ásványvizes palackban BPA, a flakonok alján található, háromszög alakú jelölés tájékoztat. Ha a háromszögben a 7-es szám van, akkor BPA is lehet a műanyagban.
Káposztafélék: csak alaposan főzve és mértékkel fogyasszuk!
Az egészséges táplálkozás, a pajzsmirigy diéta alapvető elemei a káposztafélék, a pajzsmirigybetegek számára azonban mégsem minden zöldség fogyasztása javasolt. Az együnk vagy ne együnk brokkoli kérdésben most értékes segítséget adok Bizonyos zöldségek olyan természetes növényi összetevőket tartalmaznak, melyek goitrogén, vagyis golyvaképző hatásúak, ezáltal meggátolják a pajzsmirigy egészséges működéséhez nélkülözhetetlen jód felvételét. Jó hír azonban, hogy a goitrogének igen érzékenyek a magas hőre, így főzés után már fogyaszthatók a brokkoliból, karfiolból és más káposztafélékből készült fogások is. A pajzsmirigy alulműködés étrend esetén tehát nem kell, és nem is szabad mellőzni a keresztesvirágúak családjába tartozó zöldségeket.
Jó tudni a fogamzásgátlókról
Több tanulmány is foglalkozott azzal a kérdéssel, hogy a fogamzásgátló szedése, milyen hatással van a pajzsmirigy működésre. a kutatók megfigyelése alapján a fogamzásgátlót szedő hölgyek több mint 30%-ánál jelentkeznek pajzsmirigy rendellenességre utaló tünetek. A tabletták hatására ilyen esetben idegesség, memóriazavarok, fáradtság, hízás tapasztalható. A készítmények ösztrogén tartalma ugyanis befolyásolja a máj működését, olyan fehérje előállítására ösztönzi, amely megakadályozza, lassítja a pajzsmirigyhormonok szövetekbe történő felszívódását. Ha a panaszok a tabletta szedését követő első három hónapon belül jelentkeznek, mindenképp érdemes alaposabb kivizsgálás során utánajárnunk, mi áll a tünetek hátterében. Elképzelhető, hogy fény derülne a pajzsmirigy problémára. Ilyen esetekben a fogamzásgátló tabletta elhagyása javasolt pajzsmirigyünk védelmében.
Reklám
Figyelmedbe ajánlom az alábbi termékeket:
Orvoslásom holisztikus szemléletű. Gyógyításomban nagy hangsúlyt fektetek a táplálkozás, mozgás, megfelelő életritmus gyógyító hatására. Az életmódban kialakított egészségmegőrző lépések hosszútávú jólétünket szolgálják. Ennek a folyamatnak a támogatásában, új szokások kialakításában nyújtok segítséget a hozzám forduló pácienseknek.