Az autoimmun protokoll étrend (AIP) kifejezetten azért lett kifejlesztve, hogy enyhítse a test autoimmun betegségéből eredő tüneteket és gyulladást. De mit lehet enni, amikor az ember ilyen étrenden van és milyen bizonyított előnyei vannak?
Autoimmun betegség esetén a beteg immunrendszere hibásan a saját szöveteit támadja és pusztítja el. A gyulladás nagyon gyakori autoimmun betegség esetén. Többek között előfordulhat pikkelysömör, ízületi gyulladás és lupus.
Ebben a cikkben feltárjuk, mi az AIP étrend és hogy milyen ételeket lehet/nem lehet fogyasztani, ha valaki ezt az étrendet szeretné követni. Továbbá azokról a tudományos bizonyítékokról is be kíván számolni, amelyek alátámasztják az AIP étrend hatékonyságát az autoimmun betegségek kezelésében és gyógyításában. Ebben a cikkben feltárjuk, hogy milyen ételeket lehet fogyasztani annak, aki AIP étrenden szeretne lenni. Továbbá beszámol a tudományos bizonyítékokról, amelyek alátámasztják, hogy az AIP étrend hatékony eszköze az autoimmun betegségek kezelésének.
Mi is pontosan az AIP étrend?
A paleolit autoimmun protokollnak is nevezett AIP étrend egy szigorúbb formája a paleolit étrendnek (aminek egyébként alapanyaga hús, hal, zöldségek, magvak és diófélék).
A diétának célja a gyulladást okozó ételek eliminálása és a tápanyagokban gazdag élelmiszerek bevitelének növelése.
Az AIP étrend azon az elméleten alapszik, hogy az autoimmun betegségek az ún. „lyukas bél” szindróma miatt alakulnak ki, amit másnéven intesztinális autointoxikációnak neveznek (azaz önmérgezés a beleken keresztül).
Azt feltételezik, hogy a bélfalon apró „lyukak” keletkeznek, amiken keresztül a táplálék visszaszivárog a testbe. Ez aztán az immunrendszert túlműködésre készteti, és tévesen elkezdi a saját test szöveteit megtámadni.
A magas tápanyagértékű ételek fogyasztásának és a gyulladáskeltő ételek mellőzésének köszönhetően az AIP diétával segíthetünk a beleken keletkező „lyukakat” meggyógyítani. Úgy vélik, a diéta segít:
- újraindítani az immunrendszert
- megelőzni az autoimmun választ
- enyhíteni az autoimmun betegségek tüneteit
- megelőzni egy másodlagos autoimmun betegség kialakulását
Amikor valaki belevág az AIP étrendbe, pár hétig érdemes nagyon szigorúan betartani az előírásokat és aztán szépen lassan vezetni vissza az étrendbe a mellőzött ételeket.
Ennek az az oka, hogy lássuk, kivált-e bármilyen reakciót az adott étel, amikor visszavezetjük az étrendünkbe. Amennyiben igen, akkor érdemes ezt az élelmiszertípust hosszútávon is mellőzni az étrendből.
AIP étrendben fogyasztható ételek
Idetartoznak:
- hús és hal, lehetőleg ne nagyipari állattartásból
- zöldségek (kivéve a burgonyavirágúak rendjébe tartozók – pl. paradicsom, padlizsán, paprika és krumpli)
- édesburgonya
- gyümölcs (kis mennyiségben)
- kókusztej
- avokádó, olíva- és kókuszolaj
- tejmentes erjesztett ételek, mint például kombucha, kókusztejből készült kefir, savanyúkáposzta és kimchi
- méz vagy juharszirup (de csak alkalmanként, kis mennyiségben)
- friss fűszernövények, mint például bazsalikom, menta és oregánó
- zöldtea és gyógyteák
- csontleves
- ecetfélék, mint például alma- és balzsamecet
AIP étrendben kerülendő ételek
Idetartoznak:
- az összes gabonaféleség, mint például a zab, rizs és búza
- az összes tejtermék
- tojás
- hüvelyesek, mint például a bab és földimogyoró
- burgonyavirágúak rendjébe tartozó zöldségek (paradicsom, padlizsán, paprika és krumpli)
- az összes cukor és édesítőszer (kivéve a méz esetenkénti használata)
- vaj
- az összes olaj (kivéve avokádó, kókusz és olíva)
- ételadalékok
- alkohol
Valóban működik az AIP étrend?
Az AIP étrend hátterében az a logika, hogy a belet irritáló ételek mellőzése és tápanyagokban gazdag ételek fogyasztása csökkenti a gyulladást és elősegíti a bélfalon kialakult „lyukak” gyógyulását.
Az a feltételezés, hogy ezzel megelőzhető, hogy az immunrendszer megtámadja a saját test szöveteit. Az AIP étrenddel ily módon igyekeznek enyhíteni az autoimmun betegségek tünetein. De milyen a bizonyítékok vannak arra vonatkozóan, hogy valóban működik-e?
Kapcsolat a belek állapota és az autoimmun betegségek között
Számos tudományos bizonyíték van arra, hogy a bélrendszer állapota összefüggésben áll a gyulladásos megbetegedésekkel.
Egy 2012-es tanulmány azzal a feltételezéssel állt elő, hogy a belekben történő bakteriális növekedés kapcsolatban állhat a gyulladásos és autoimmun megbetegedésekkel.
Ez a 2014-es kutatás elismeri, hogy a bélfal fehérjecsatornák hálózatából áll. Részletesen kifejtik, hogy milyen mértékben és hogyan van hatással egy esetleges gyulladás a bélfalra. Továbbá arra is említést tesz, hogy a különböző ételallergiák is még porózusabb állagúvá tehetik a bélfalakat.
A tanulmány azt a konklúziót vonta le, hogy a bélfalak problémái igenis összefüggésben állnak az autoimmun betegségekkel. Ez bizonyos szempontokból alátámasztja a „lyukas bél” szindróma elméletét, ami az AIP étrendet támogatóktól származik.
Azonban a tanulmányban azt is kijelentik, hogy további vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy megerősítsék, hogy a bélfalak diszfunkciói elsődleges kockázati faktorként vannak-e jelen a gyulladásos betegségek kialakulásában.
Az AIP étrend és az autoimmun betegség tüneteinek enyhítése
Egy 2017-es tanulmányban azt találták, hogy bizonyos ételek étrendből való kiiktatásával az AIP étrend enyhíti a gyulladásos autoimmun bélbetegségek (IBD) tüneteit.
Ez egyike az első AIP diéta hatásosságát vizsgáló klinikai kutatásoknak. További vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy alátámaszthatóak legyenek azok a feltételezések, miszerint képes enyhíteni az autoimmun betegségek tüneteit.
Útravaló
A kutatások azt mutatják, hogy az autoimmun betegségek összeköttetésben állnak azzal, milyen porózus a bélfal. Továbbá kimutatták, a bélrendszert kímélő étrendek előnyösek azok számára, akik autoimmun betegségben szenvednek. Bizonyított, hogy az olyan rendszerek, mint amilyet az AIP étrend követ enyhítik az gyulladásos bélbetegségek (IBD) tüneteit.
Ahhoz további kutatások szükségesek, hogy bizonyítsák, hogy az AIP étrend javítja az autoimmun betegségek állapotát, de az AIP étrend egészséges, és jótékony hatással bír az autoimmun betegségben szenvedőkre. Az étrend hatására még az is előfordulhat, hogy a beteg abbahagyhatja bizonyos gyógyszerek szedését, vagy csökkenthetővé teszi a dózist.
Amennyiben autoimmun betegségben szenved és szeretné kipróbálni az AIP étrendet, mindenképpen konzultáljon orvosával!
Szerkesztői megjegyzés:
A cikkben részletezett diéta csupán egy lehetőség, amelyet szigorú szakemberi felügyelet mellett ajánlott követni, kiváltképpen azok számára, akik még az autoimmun pajzsmirigy gyulladás mellett szénhidrát-anyagcserezavarral is küzdenek. Semelyik diétáról nem állítható, hogy mindenki számára a tökéletes megoldás, hiszen minden szervezet másképpen működik és ezáltal más lesz a probléma megoldásának kulcsa is. Nyitott szemmel érdemes járni, hiteles szakemberek véleményét elolvasni, meghallgatni az adott témakörben és az összegyűjtött információk alapján felelősségteljesen dönteni.
A legfontosabb azonban az, hogy figyeljünk és hallgassunk a testünk jelzéseire. Amennyiben azt érezzük, hogy a diéta bármelyik eleme nem megfelelő számunkra, azt hagyjuk ki az étrendből és alakítsuk a saját szervezetünk működéséhez, helyettesítsük. A diéták jelentős része tudományos alapokra épül, azonban nem hanyagolható el az empírikus út sem, ettől lesz személyreszabott.
Forrás: https://www.medicalnewstoday.com /
Reklám
Figyelmedbe ajánlom az alábbi termékeket:
A fordítások külföldi honlapokon megjelent szakmai, tudományos cikkek fordításai.